Opatrovateľky v Rakúsku

Opatrovanie v Rakúsku je Slovákmi najčastejšie obsadzovaná práca v Rakúsku. Dôvodom je, že po opatrovateľkách je v Rakúsku stále veľký dopyt, ale aj to, že sa na túto prácu nevzťahovali také prísne opatrenia, ako na ostatné profesie.

Od 1. januára 2008 sa situácia zmenila. Opatrovateľka má v Rakúsku stále veľkú šancu nájsť si prácu, pribudlo jej ale zopár povinností.

Nové pravidlá pre opatrovateľky v Rakúsku

Až do konca roka 2007 nebolo na opatrovanie v Rakúsku potrebné pracovné povolenie, ktoré bolo inak striktne vyžadované pre ostatné druhy práce. Od 1. januára 2008 sú však opatrovateľky, ktoré vykonávajú 24hodinovú starostlivosť povinné podľa zákona o domácej starostlivosti zriadiť si na výkon svojej práce v Rakúsku živnosť.

Založenie živnosti na opatrovanie sa spája aj s povinnosťou registrácie na príslušnom finančnom úrade (podľa adresy opatrovanej osoby) a prihlásením sa do sociálnej poisťovne. Opatrovateľka potom ako živnostníčka uzatvorí s opatrovanou osobou dohodu o vykonaní práce (Opatrovateľskú zmluvu).

Ak chcete pracovať v Rakúsku ako opatrovateľka, ale máte obavy z jednania s rakúskymi úradmi môžete využiť pomoc agentúr, ktoré vám nie len pomôžu s vybavením formalít, ale aj sprostredkujú prácu, teda osoby ktoré budete opatrovať. To samozrejme robia za poplatok. Jeho výška, ako aj poskytované služby sa môžu v každej agentúre líšiť.

Čo zahŕňa práca opatrovateľky v Rakúsku

Práca sa vykonáva v 2-týždňových turnusoch, to znamená, že sa navzájom striedajú dve opatrovateľky. Počas svojej služby je opatrovateľka 24 hodín v domácnosti opatrovanej osoby a stará sa o chod tejto domácnosti.

Jej práca zahŕňa predovšetkým:

  • varenie,
  • nakupovanie,
  • pranie,
  • upratovanie.

Podľa zdravotného stavu a mobility opatrovaného aj:

  • pomáha pri obliekaní a vyzliekaní,
  • pomáha vykonávaní biologických potrieb a hygiene,
  • chodí na prechádzky,
  • robí opatrovanému spoločnosť (číta, rozpráva sa).

Opatrovateľka má stravu a ubytovanie zabezpečené zdarma.

Aj keď nové nariadenia prácu opatrovateľky v Rakúsku mierne komplikujú, určite sa oplatí ich dodržiavať. Za ich porušovanie totiž hrozí vysoká pokuta.

 

Opatrovateľka v Rakúsku a daňové priznanie na Slovensku

Časy, keď mohla pracovať opatrovateľka v Rakúsku "legálne na čierno" už skončili. Ak teraz opatrovateľky chcú, aby ich práca v Rakúsku bola legálna, musia si tam zriadiť na výkon tejto práce živnosť. S tým sa však spájajú povinnosti nie len vo vzťahu k Rakúsku, ale aj k Slovensku.

Vždy aktuálna je otázka platenia daní a od začiatku roka do marca je horúcou témou aj daňové priznanie (DP).

Dve najčastejšie otázky, ktoré si opatrovateľky v súvislosti s daňovým priznaním kladú sú:

Musím si podať daňové priznanie na Slovensku, ak pracujem ako opatrovateľka v Rakúsku?

Pre drvivú väčšinu opatrovateliek je odpoveď: Áno.
Prečo?
Ak máte na území Slovenska trvalý pobyt (znamená to, že ste daňovým rezidentom Slovenskej republiky) a vaše zdaniteľné príjmy v zdaňovacom období presiahli 50 % zo sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, ste povinní podať na Slovensku daňové priznanie.
(pre daňový rok 2008 sa 50 % počíta z 98 496 Sk a je to 49 248 Sk)

Čo v prípade, ak vás aj Rakúsko považuje za svojho daňového rezidenta?

Konflikt dvojitej rezidencie rieši Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Rakúskou a Slovenskou republikou. Na posúdenie sa používa niekoľko kritérií, pričom sa postupuje podľa poradia, v akom sú uvedené v zmluve, kým sa jednoznačne neurčí štát daňovej rezidencie.

Ak ide o opatrovateľky, najčastejšie rozhodne už prvé kritérium - kde má fyzická osoba stály byt, resp. stredisko životných záujmov. Vzhľadom na to, že väčšina opatrovateliek v Rakúsku vykonáva svoju prácu na turnusy, stály byt majú na Slovensku, rovnako tam majú aj zvyšok svojej rodiny a teda aj rodinné a sociálne vzťahy.

Za týchto podmienok je opatrovateľka pracujúca v Rakúsku považovaná za slovenského daňového rezidenta a má povinnosť podať si na Slovensku daňové priznanie.

Pretože sa opatrovanie vykonáva na živnosť, opatrovateľka podáva daňové priznanie typu B.

Budem ako opatrovateľka na živnosť platiť daň v Rakúsku aj na Slovensku?

Nie. Aby sa predišlo tomu, aby boli príjmy Slovákov pracujúcich v Rakúsku zdanené dvakrát, bola podpísaná medzi Slovenskom a Rakúskom už spomenutá Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia.

Slovensko s Rakúskom rieši zamedzenie dvojitého zdanenia metódou vyňatia príjmov. Znamená to, že príjmy, ktoré sú vyňaté zo zdanenia na Slovensku musia byť uvedené v daňovom priznaní, avšak daň sa z nich už neplatí.

Zdroj : pracavonku.sk

Neprehliadnite!

Aktuálne pracovné ponuky pre opatrovatelky v Rakúsku

Preprava opatrovateliek do Rakúska

Čítajte viac na opatrovatelky.net - stránky venované opatrovateľkám

Comments  

 
# Keta 2011-10-12 19:08
Hladam pracu ako opatrovatelka v liez+okolie.Mam Prax v opatrovani seniorov 4 roky + Rakusku živnost. 00421910196153
 
 
-5 # Kasperekovaeva 2012-01-02 14:25
Som prof.zdravotná sestra s praxou na klinike,aj v rodine.Pracovala som hlavne s ležiacimi pacientmi.Mohla by som nastupiť aj ihneď.
V prípade záujmu o moju prácu kontakt.ma prosím na:00421902348381,00421904471443,alebo na email:valeria.husarova@gmail.com
 
 
# Maria Galanyova 2012-11-26 13:47
Dobry den,hladam si pracu ako opatrovatelka seniorov v rakusku..Mam 3,5 rocnu prax na slovensku,skuse nosti z alzheim.,star.dem.,epilep.,inkont.,srdcov.arytmia,diabete s...Mam 32 rokov,opatrov.certifikat,neme cky jazyk 2 stupen,som mila,vesela,zod povedna,empatic ka, a spolahliva,mam rada zvierata a mam velmi pekny,ludsky a pozitivny vztah k starsim ludom..V pripade zaujmu a serioznej ponuky ma prosim kontaktujte na galanyova@gmail .com , alebo na tel.cisle 0918829923..Mozem vycestovat kedykolvek,daku jem, :-)
 
 
# monika 2013-04-26 15:41
Dobry den,hladam pracu opatrovatelky v rakusku ale može byt aj praca ina-nemam problem,,len,,v nemeckom jazyku ktory sa stale učím,prax opatrovania mam,kurz spraveny a dva kart som bola v at na zaskoku, V pripade zaujmu ma prosím kontaktujte-cmukk119@azet.sk,,Dakujem
 
 
# veronika 2013-05-18 10:53
DOBRY DEN HLADáM PRáCU OPATROVATELKY RAKUSKU
 
 
# Izi 2013-08-19 13:52
Zdravym Vas, hladam si pracu ako opatrovatelka seniorov v okoli Wiedne, opatrovatelsky kurz mam , nemčina je slabšia ale doučim sa.Som začiatočnička poradte P R O S I M ako si najst pracu? Ďakujem :-|
 
 
# Olina 2014-01-18 14:20
Dobry den hladam pracu ako opatrovatelka mam 48 rokov mam opatrovatelsky kurz opatrovala som maminku aj otca :roll: a potom este 90 r.pana z BA som nefajciarka mam rada zvieratka mam veselu povahu som mila a pracovita a rada sa staram o starsich ludi nemecky jazyk som zaciatocnik rada by som pracovala a popri tom ucila ak by mi niekto vedel poradit bola by som velmi rada nastupit by som mohla okamžite lebo som bez prace vopred vam velmi pekne dakujem moj Email staruchovao@cen trum .sk DAKUJAM
 
 
# Darina Paulikova 2014-02-23 11:27
chcem sa opytat ako je toso slovenskymi dochodkynami. poznam viac, ktore nemaju zivnost v rakusku.pracuju ako opatrovatelky.a este maju cietnu agenturu.?ako sa to riesi? :sad:
 
 
+1 # Andrea 2014-05-03 15:44
Prajem pohodovy dnik uz dlhsiu dobu hladam pracu opatrovatelky ale marne agenturi ma odbiju chcu opatrovatelky s perfektnou nemcinou ja som zaciatocnicka nemcina zaklady opatrovatelsky kurz mam , tu pracu potrebujem od septembra mi dcera nastupuje na strednu skolu a bohuzial s tejto almuziny by to bolo nemozne budem rada ak by mi niekto pomohol vopred Dakujem Andrea.
 

Od 1.9. je spustené pridávanie komentárov! Pre pridanie komentára sa prosím prihláste alebo zaregistrujte :) Je to zdarma!

Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštěvnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií.